ХАТА МОЯ | ПОРТФОЛІО | ХРИСТИЯНИНУ | ПОЧИТАТИ | МОЄ ЖИТТЯ | ФОТОАЛЬБОМ | ЗВ'ЯЗОК |

Один на один с FreeBSD
З 24-го квітня 2006-го року купуйте нову книгу по операційній системі FreeBSD: "Один на один с FreeBSD".


 Зміст книги та уривки текстів -->>

 Buglist:11 Додати новий Переглянути існуючий список

Написана - російською мовою
Вміщує - 704 сторінки
Наклад - 2500 екземплярів
Рекомендована ціна - 75грн
Рік видання - 2006
Видавництво - MK-PRESS
Автор - Дідок О.О.
ISBN 966-8806-00-X
 • Оновлення [10]:
[18.11.2007] Протиріччя
[18.11.2007] Любові тепло
[28.10.2006] Пісня "Не..."+mp3
[23.10.2006] "Не думаючи жити/філософія сучасного життя"
[23.10.2006] Пісня "Ластівка"+mp3
[23.10.2006] Пісня "Безсилий"+mp3
[29.08.2006] Моя поезія
[29.08.2006] "Я - ти, і я - не ти"
[15.06.2006] "Кохання гра"
[07.06.2006] "Пам'ятаю..."
 • Новини сайту [3]:

[16.05.2006] 21-го травня вийшла моя книга по операційній системі FreeBSD. Пишу нову книгу по PHP. Дякую за підтримку ...


[24.02.2006] Добавив систему рейтингiв. Тепер ви можете оцiнити на свiй смак кожну статтю за п'ятибальною системою. Скоро напишу сторiнку рейтингових статей i систему коментарiв. Очiкуйте)


[19.01.2006] Життя радісне, коли на нього дивишся з добрими очима і гарним настроєм). Так от останні чудові фотографії від мене можна знайти тутечки, доречі, там можна знайти і мене, якщо когось зацікавить це)). Ммм. Дя - поповнив рахунок на хостинг ще на рік, збільшивши пакет)) Тепер у мну 3гіга місця, багато піддоменів, достатньо баз данних і навіть можливість повісити декілька доменів у себе - не погано, коротко кажучи. Ну добре, досить, ато вже не новина - а ціла стаття про моє життя-буття)) Заходьте ще)


Остання корекція: 01.01.2003
/1 
 Вперше опубліковано: 01.01.2003
Сторінку відкрито: 759Коментарiв: 0ДодатиЧитатиДопомога
ПОЧИТАТИІнформ. технологіїWeb ...HTML Digest

HTML Digest 06

Інше в підрозділі :

 HTML Digest 01[2003-01-01]  HTML Digest 02[2003-01-01]  HTML Digest 03[2003-01-01]  HTML Digest 04[2003-01-01]  HTML Digest 05[2003-01-01]  HTML Digest 07[2003-01-01]  HTML Digest 08[2003-01-01]  HTML Digest 09[2003-01-01]  HTML Digest 10[2003-01-01]

ГОСТЯ З МАЙБУТНЬОГО

Дехто схильний називати цю річ “дебілкою”, дехто (чия професія гордо закінчується на “...ер”: маклер, брокер, дилер... міліціонер...?...) не може без неї жити, а дехто (як наш брат-дизайнер) відчув, що знову треба вчити щось нове, хоча й дуже віддалено-перспективне.

Це щось має назву WAP (Wireless Application Protocol - “бездротовий протокол для аплікацій”), а річ (ви вже здогадалися) - це мобілка.

Чи пам’ятаєте ви, коли почалась ця рекламна пошесть: “Мобільний інтернет, мобільний інтернет, всі купуймо мобільний інтернет!...”? Коли вже остаточно заболіли мої красиві вушка, змордовані “листопадом цін” та “мобільними акціями”, я не втерпіла і вирішила розібратися, а що таке той мобільний інтернет і чи це інтернет взагалі. А може, це й не інтернет, а просто якась рекламна побрехенька?...

Результати свого невеличкого дослідження я представила в цій статті. Оскільки це питання мене інтригувало не як потенційного користувача, а як потенційного розробника цих “бездротових аплікацій”, то вона не буде мати жодного рекламного присмаку. Ми подивимось на речі тверезо, як люди, що вже трохи мають поняття про HTML і скриптування.

Отож, маємо мобілку, яка є не просто мобілкою, а WAP-пристроєм. ЇЇ маленьке віконечко (як правило, це 5 стрічок, з яких одна резервується для чогось на зразок системного рядка, і кожна з яких має 20 символів в довжину, - і що ж можна надизайнити в такому обмеженому місці?) є не просто моніторчиком, де відображаються номери телефонів, час і всякі такі дурнички, а є екраном так званого мікро- або WAP-браузера, який в оцю мобілку вбудований. Там є таке саме поле для набору лінку, де ми можемо набрати, приміром, http://wap.weather.lviv.ua (це наразі вигадана адреса) і отримати прогноз погоди на найближчий час. За пророкуваннями західних фахівців, до кінця 2001-го року всі мобілки в світі будуть WAP-пристроями. Отже, перспектива не така вже й віддалена, скоро всі захочуть не просто www-homepage, а wap-homepage (фактори, які на даний момент обмежують ці захцянки “нових українців”, розглянемо нижче).

Відомо, що найчастіше WAP-сайти створюються для надання місцевих інформаційних сервісів - прогноз погоди, курси обміну валют, ціни на заправках тощо, а також для реалізації такої популярної речі, як електронна пошта (наразі це той єдиний шлюз-шнурочок, який в деякій мірі єднає справжній інтернет і інтернет мобільний). Мабуть, ви вже зрозуміли, що WAP-браузером не можна ходити в справжній інтернет. Ви ж бо бачите на власні очі, що ніяке YAHOO не влізе в це малесеньке віконечко, в якому існує лише 2 кольори: чорний і, як правило, зелений. Тому, гадаю, тим, хто підвис на справжньому інтернеті, це не сподобається, і він радше згодиться тягати на собі ноутбук (а це сімейство електронних прибамбасів також просто меншає на очах), ніж вдивлятися і без того змученим поглядом в цю невиразну, маленьку, як денце пивної пляшки, поверхню...

Але мобільний інтернет - це усе ж молодший, але інтернет, і якщо він буде розвиватися такими ж темпами, як і його старший братчик, то невідомо, як іще все й буде. З іншого боку, безупинна тенденція до мініатюризації мобілок змушує думати про абсолютну безперспективність цієї справи. Є й інші перешкоди росту WAP-мережі: це насамперед, дороговизна даної послуги, обмежена, набагато нижча швидкість з’єднання та очевидність того, що мобілковий процесор явно не дотягує по потужності не те що до повноцінного целерончика, а деколи й до “накрученого” технічного калькулятора або записної книжки, тому WAP-сторіночки мусять бути малесенькими (десь до 2К).. Про яку графіку можна тоді говорити !?... (Про якусь усе ж можна - вона має зеленкуватий вигляд зубчастої псевдо-графіки на екрані древньої Іскри-1030 або ДВК). Я сама весь час агітую за елегантність та мінімалізм у дизайні, але це ж не мінімалізм, а просто-напросто відсутність дизайну як такого...

Тим не менш, протокол існує, ним користуються, для нього пишуться аплікації, в тому числі, навіть ігри, йде бурхливий ріст даної галузі інформаційних технологій (у відомій розсилці з WAP на egroups йде фантастично насичене листування - 50-60 повідомлень в день! - wmlprogramming@egroups.com). Тому і ми не будемо стояти осторонь світових тенденцій, а трошки прочимчикуємо вулицею оптимістичного крокування у прекрасне майбуття. Ви, мабуть, вже стали помічати, як мерехкотить слово WAP там і тут у інтернеті, як всі поважані портали починають плодити своїх WAP-близнюків. Вже почали навіть з’являтися безкоштовні WAP-хостинги - “лед тронулся, господа присяжные заседатели...”

Як WWW - це об’єднана мережею сукупність сторінок на серверах, так і WAP - це практично те саме (тільки сторінки - інші). Для цього треба тільки відповідним чином зконфігурувати сервер та розмістити на ньому сторінки, написані на мові, яка дуже нагадує HTML, але, тим не менш, з одного боку, є спрощеною, а з іншого - має можливості, які HTML наразі і не снилися. Якщо ви маєте домен www.vasyl_pupenko.org, то й домен wap.vasyl_pupenko.org - також належиться тільки вам, реєструватися повторно не треба. Адмін трошки поворожить з протоколами - і ось, можна розміщувати свої сторінки.

Щоб зрозуміти, як воно усе ж таки працює, трошки заглибимося в технічний бік справи. Як же ж відбувається процес з’єднання WAP-пристрою з Інтернетом? Дивімося на малюночок: наприклад, користувач вводить в WAP-браузер таку цілком реальну і популярну в WAP-мережі адресу, як http://wap.colorline.no/. Пристрій дивиться, чи є відкритим з’єднання з інтернетом, якщо ні, то він додзвонюється до PPP-провайдера. Після того, як провайдер урегулює з WAP-пристроєм наявність потрібного сітьового протоколу та надасть йому тимчасову IP-адресу (все, як при звичному dial-up-i), запит на URL посилається на шлюз - це виглядатиме, як стандартний http-запит: GET http://wap.colorline.no/. Ми знаємо, що десь в Інтернеті знаходиться потрібний нам сервер, який зазвичай містить не тільки WAP-, а й WEB-контент. Запит потрапляє до нього, і в залежності від того, WAP- чи WEB-браузер вислав запит, видається сторінка відповідного (WAP чи WEB) формату.

На зворотному шляху до WAP-пристрою інформація в звичній для читання людиною формі компілюється WAP-шлюзом в певний скомпресований двійковий код, який звично читається лише електронним пристроєм (це все заради того, щоб максимально звільнити WAP-пристрій від операцій, що грузять мобілковий процесор - не будете ж ви заряджати акумулятор кожні десять хвилин?...). Деколи інформація може бути переведена в двійковий код вже на сервері, тоді шлюз цю операцію опускає. Зазначу, що частіше всього сервер додзвону та шлюз знаходяться на стороні оператора мобільного зв’язку, але деколи й на стороні провайдера.

Деколи оператор мобільного зв’язку (дуже хитрий оператор, скажу я вам) надає доступ тільки до свого власного WAP-сайту - не варто засмучуватися, треба лишень придбати звичайний dial-up-івський доступ в інтернет у будь-якого провайдера інтернет - і вся WAP-мережа в буквальному розумінні цього слова опиниться у вас в кишені.

Сподіваюся, бачення ситуації з мобільним інтернетом нам трошки прояснилося, ми готові писати WAP-сайти (для себе і за чужі гроші). Як і хто регулює цю галузь інтернету? Мабуть, вам відомо, хто є “начальником” великого інтернету - це http://www.w3.org/. Розробкою і впровадженням WAP-стандартів займається http://www.wapforum.org/. Відповідно до WAP (Wireless Application Protocol) існує WML (Wireless Markup Language - “бездротова мова розмітки”), яка є частковим випадком XML (eXtensible Markup Language - це та мова, на якій будуть спілкуватися в інтернеті кавоварки, холодильники, пральки, праски та плойки, електричні зубні щітки та депілятори, а нам обіцяють, що цього недовго чекати лишилося...) Тому теги WML є дуже “строгими” - прийдеться відучитися від поганої звички (придбаної у спадок від Інтернет Експлорера) не закривати теги і вводити значення параметрів без лапок.

Взагалі кажучи, WML не є аж такою спрощеною і мінімалізованою, вона радше обмежується можливостями WAP-пристрою щодо кількості і якості відображуваної інформації. В компанії з нею для обробки вводу на стороні клієнта працює механізм WMLScript, дуже подібний до JavaScript. Ця мова базується на більш ширшому стандарті ECMAScript - маєте лінк: http://www.ecma.ch/.

Перші 21 символ файлу з розширенням WML мають стандартний вигляд (не допускається жодних пропусків перед ним):

<?xml version=”1.0">

Це, просто кажучи, для того, щоб сервер на запит сторінки браузером видав тому стрічку інформації про те, який тип даних буде ним висилатися. В звичайному інтернеті - це дані типу text/html, а в WAP-інтернеті - це text/vnd.wap.wml. Таким чином, ми познайомилися з тим, що таке MIME-types (більшість з вас вже і так про них знали). Тепер стає очевидним, що зконфігурувати сервер - це означає додати в список MIME-типів, які обслуговує сервер, MIME-типи, що належать до WAP-аплікацій (це сторінки на wml, скрипти на WMLScript та растрова графіка із спеціальним розширенням .wbmp, для конвертації в яку існують вже і програмки, і навіть плагіни для Фотошопу).

Далі йде ще одна обов’язкова стрічка, що містить DTD (Document Type Definition) - це означення типу документу: за допомогою неї дається посилання на місце, де знаходиться визначення назв і вмісту усіх елементів коду та їх атрибутів, себто опис стандарту WML:

<!DOCTYPE wml PUBLIC “-//WAPFORUM//DTD WML 1.1//EN” “http://www.wapforum.org/DTD/wml_1.1.xml”> Тепер класична задачка - код за назвою Hello world!:
<?xml version=”1.0"?>
<!DOCTYPE wml PUBLIC “-//WAPFORUM//DTD WML 1.1//EN” “http://www.wapforum.org/DTD/wml_1.1.xml”>
<wml>
<card id=”mycard” title=”My first card”>
<p>Hello world!</p>
</card>
</wml>

Для тих, хто вже знайомий з HTML, цей код видасться напрочуд знайомим - замість <html></html> маємо теги, в яких знаходиться код сторінки в вигляді <wml></wml>. А <p></p> - це тег нового абзацу. Що таке <card id=”mycard” title=”My first card”></card>?... Ну, це, певно, якийсь такий новий тег, що особливо не відрізняється від якогось HTML-тега, це, мабуть, не принципово, - скажете ви...

І зробите величезну помилку. Саме цей тег несе в собі ту докорінну різницю між HTML і WML, саме він в суті своїй підкреслює особливості написання коду цих мікроскопічних WAP-сторінок. А різниця насамперед в тому, що WAP-сайти не називаються сайтами, а WAP-сторінки не називаються сторінками.

Ось і маєш - що називається, приїхали!... Важко уявити, що все може бути інакше, ніж в веб: заходимо на стартову сторінку сайту (тільки вона наразі завантажується в наш браузер), а з неї гуляємо далі - чи по сайту, чи то далі в інтернет. У WAP-світі все інакше (не навпаки, а не зовсім так): для економії при запиті грузиться не перша сторіночка, а весь сайт. Гуляння по ньому фактично відбувається off-line. Оскільки WAP-сторіночка - це фактично фрагмент інформації, що не завжди перевищує 4 рядки по 20 символів у кожному, то й сторінкою її не назовеш. Для неї придумалась назва “карта” (card). Як ви гадаєте, як назвали сукупність цих карт, що завантажується в мікро-браузер одночасно?... Назвали логічно - “колодою” (deck). Фактично прогулянка в межах однієї WAP-сторінки є не чим іншим, як тасуванням колоди карт (як близько серцю “нового українця” підібрана термінологія - просто диво!...)

Отож, стандартна WML-колода має такий вигляд:

<wml>
<card id=”startova”>
...шматочок коду...
</card>
...................
<card id=”nomer7">
...ще шматочок коду...
</card>
</wml>

Назви карткам даються, очевидно, для того, щоб можна було серфувати поміж них. А які ж іще теги тут є? Короткий огляд, мабуть, варто було б зробити, але, на жаль, в межах даної статті це просто неможливо. Головним сюрпризом системи WML-тегів є те, що події (events) є не тільки зв’язковою ланкою між кодом і скриптом, вони Є кодом. Крім того, можна присвоювати і оперувати змінними в межах самого коду. Наприклад:

<onevent type=”onenterforward”>
<refresh>
<setvar name=”one_variable” value=””/>
<setvar name=”another_variable” value=””/>
</refresh>
</onevent>

Важко одне - не маючи власне мобілки, зрозуміти, як і на які кнопочки (так звані softkeys) тисне користувач на клавіатурі свого дівайса при навігації за допомогою вбудованого мікро-браузера. Трохи допоможуть вам WAP-емулятори, - і не тільки відлагодити сторінку, а й погуляти по реальних WAP-сайтах. При цьому необхідно враховувати, що мобілок тепер є багато і різних, і одна й та сама колода деколи поводить себе в різних WAP-пристроях так, як вигадлива HTML-сторінка в різних браузерах. І відсутність наразі єдиного стандарту серед виробників мобілок знову ж гальмує розвиток WAP. (Ще раз нагадаю, що стаття не має рекламного характеру, тому конкретні пристрої конкретних виробників не згадувалися)...

І ще одне - найбільш важливе: оскільки WAP-пристрої мають дуже обмежені можливості процесора, то максимальне навантаження повинно падати усе ж на сервер. Тому тим, в кого писання серверних скриптів (всякі там asp...) кульгає (а в мене особисто кульгає на обидві ноги і хвіст), прийдеться важкувато...

Найкращі лінки з WAP знайдете тут: http://www.waplinks.com. Супер-джерелом і відправною точкою для розуміння цієї технології та для віднайдення програмного забезпечення з написання WAP-сайтів є наступний ресурс: http://allnetdevices.com/faq/. Повірте, наразі цього більше ніж досить... А я наразі почекаю, коли екранчики стануть більшими і кольоровими, акумулятори і батарейки не будуть сідати так швидко, і взагалі - мобілки стануть роздавати зовсім задурно. А наразі і в HTML є купа можливостей. Ось і Флеш наступає - як нам про нього не поговорити?



Всього ресурсів на сайті: 84
Востаннє сайт змінювався: 25.02.2006
Змінено на: PHS-7.3-STABLE версію
Ви 530192 відвідувач сайту
Сторінку згенеровано за 0.027 секунд

 "Не думаючи жити/філософія сучасного життя"

[2006-10-23] Майстерно знайдені слова, І все, тепер вона твоя, Лише на ніч, як ти й шукав Бо в ритмі танцю тіло ти жадав. Засмагле тіло, вогник у очах ... Такого ти не бачив навіть уві снах. Примножує сп"яніння дискотечний вогник Полишиться у пам"яті цей спогад??? Тебе це не обходить - днем жив ...


 "Життя та смерть"

[2005-10-21] Німими вустами Сказати про все Про добре, погане, Хороше і зле. Про вітер у полі, Про річку в горах, Про розпач у серці, Тривогу у снах. Про теплеє сонце, Про місяць вночі, Отару в загоні, Плітки при свічі. Про давнюю мрію, Про втрачений час, Про мертву надію, Пустельний мі ...


 ПРИКЛАД: Брошюра

[2003-10-07] ...


 Швидкі пальчики 02

[2003-01-01] Теги – це “ярлички”, які ми розвішуємо то тут, то там для розмітки тексту. Мені при цьому завжди згадується відома реприза Винокура, який все не міг дійти згоди із своїм акомпаніатором: “тут граємо ...


 МОЄ ЖИТТЯ

[2003-06-05] ...


ХАТА МОЯ | ПОРТФОЛІО | ХРИСТИЯНИНУ | ПОЧИТАТИ | МОЄ ЖИТТЯ | ФОТОАЛЬБОМ | ЗВ'ЯЗОК |